Opalaj się bezpiecznie

Lato pełną parą, sezon urlopowy rozpoczęty. Słońce świeci wysoko, a my chcąc  – nie chcąc opalamy się. Jedni na różowo, inni na brzoskwiniowo lub na upragnioną, brązowy kolor. Jak opalać się bezpiecznie?

opalanie

 

Działanie słońce można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to konieczna dla naszego zdrowia produkcja witaminy D, która jest uznawana za witaminę przeciwnowotworową i niezbędną w wszelkich procesach życiowych. Niektórzy twierdzą, że 10 min na słońcu to za mało, żeby wyprodukować odpowiednio dużo tej substancji.Jednak istnieją też szkodliwie właściwości słońca. Jest to głównie szkodliwe promieniowanie UV, które może spowodować nowotwór skóry. Szczególnie niebezpieczne są te  o najkrótszej długości fali, które są największym nośnikiem, skumulowaniem energii.

Opalaj się bez konsekwencji

Opalaj się bezpiecznie, czyli stopniowo. Nie wolno od razu położyć Ci się na plaży i leżeć w słońcu przez 5h. Zacznij od małych dawek, od 30 – 45 min, co dzień możesz stopniowo zwiększać czas. Zakryj wszelkie zmiany skórne jak pieprzyki i inne znamiona. Ważne jest dopasowanie odpowiedniego filtru do fototypu skóry. Gdy masz bardzo jasną skórę, wymaga ona użycia większego filtra, ponieważ poparzenie słoneczne w Twoim wypadku ma duże szanse. Oliwkowa cera i ciemna oprawa, czyli typ tzw. Południowo-europejski może sobie pozwolić na niższe filtry. Dbaj o stałą podaż kremu, po 2h posmaruj się jeszcze raz.  Pamiętaj, że nawet w pochmurny dzień, promienie słoneczne działają!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s