Kosmetyki – na co uważać?

Przeciętna kobieta zużywa ok 10kg kosmetyków rocznie wg. statystyk Unii Europejskiej. Wiele z nas nie wyobraża sobie wyjścia bez makijażu. W kosmetykach znajdują się różne substancje chemiczne, które nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. Na co więć uważać i jak czytać opakowania kosmetyków?

na co uważać kupująć kosmetyki

krem zrobiony przeze mnie 🙂

  1. Barwniki są zużywane tonami w przemyśle kosmetycznym! Są pochodzenia mineralnego, organicznego i syntetycznego. Te ostatnie przeważnie mają silne właściwości drażniące lub nawet kancerogenne! Naturalne barwniki występują pod CI 75100- CI 77947. Natomiast te, które zawierają aniliny są podejrzewane o wywoływanie raka skóry.
  2. Parabeny – parabeny są w prawie każdym, konwencjonalnym kosmetyków, często te z ozbaczeniem “bez parabenów”, zawierają podobną substancję, tylko o innej nazwie. Są to popularne środki konswerujące. Podobno mogę mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i raka piersi. Lepiej jest ich unikać, znajdują się pod nazwami: Methylparaben,  Benzetonium Chloride, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Glutaraldehyde Butylparaben, Benzylparaben, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate
  3. Silikony – to one nadają miękkość Twojej skórze i połysk. Jednak w dużych ilościach są szkodliwe, bo hamują wnikanie substancji odżywczych i aktywnych w głąb skóry.  Występują głównie w odzywkach i kremach.  Są to te z końcówką  – silxone i -mthicone.
  4. Laurylosiarczan sodu wystepuję w szamponach, żelach, mydłąch do kąpierli. Może uszkadzać osłonki włosów, co prowadzi do rozdwojonych końcówek. Trzeba na niego uważać przy skórze przetłuszczającej się, gdyż jej damierne wysuszanie, moze prowadzić do nadprodukcji sebum, co zaostrzy problem. Podobno przenika przez skórę i kumuluje się w w wątrobie.

Zawsze można kupować kosmetyki organiczne, jednak  znacznie odczujemy to w portfelu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s